Urządzenia ogrodnicze niezbędne do pielęgnacji zieleni wokół domu

Pielęgnacja ogrodu powinna sprawiać przyjemność, nie problemy. Poznaj urządzenia, z którymi z łatwością o niego zadbasz!

Sprzęt ogrodniczy do pielęgnacji trawnika

Bez względu na to, czy w Twoim ogrodzie najwięcej jest kwiatów, krzewów, czy drzew ozdobnych – trawnik jest ich tłem. Jego kondycja zależy przede wszystkim od systematycznego koszenia, a w przypadku suchego lata i długo utrzymujących się upałów – także nawadniania.

•    Kosiarka

Kosiarka spalinowa ze względu na moc koni mechanicznych nie ma sobie równych w koszeniu wielopowierzchniowego ogrodu. Komfort w trakcie pracy zapewniają praktyczne funkcje, między innymi: elektryczny zapłon eliminujący konieczność szarpania za linkę w celu uruchomienia maszyny, napęd na koła umożliwiający płynną pracę na nierównym terenie, czy mulczowanie. To tryb pracy polegający na rozdrabnianiu zebranego pokosu do postaci nawozu, który rozrzucony równomiernie na powierzchni darni, odżywia ją 
i poprawia jej ogólną kondycję. Kosiarka elektryczna i kosiarka akumulatorowa to urządzenia przeznaczone do koszenia trawnika do 500 m2. Różni je źródło zasilania — pierwsza pracuje na prąd, druga zasilana jest przez nowoczesną baterię litowo-jonową. Łączy natomiast: cicha praca (poniżej 100 dB) przyjazna środowisku 
i efektywność porównywalna z wynikami osiąganymi przy pracy z maszynami spalinowymi. Alternatywnym rozwiązaniem jest kosiarka samojezdna. Innymi słowy - robot koszący. Jego atutami są: zdalna praca za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na telefon komórkowy oraz inteligentne czujniki pogodowe. Dzięki nim urządzenie samodzielnie reaguje na zmienną aurę, np. przy pierwszych kroplach deszczu przerywa pracę i kieruje się do stacji dokującej, gdzie w stanie uśpienia przeczekuje ulewę – po czym wznawia koszenie. Najłatwiejsza w obsłudze kosiarka ręczna – bębnowa – przeznaczona jest do pracy na małym i równym trawniku do 50 m2. Szerokość robocza wynosi do 30 cm, ale to wystarczy, by w kilka minut przywrócić trawnikowi nienaganny wygląd. 

•    Kosa, a może podkaszarka?

W dużym ogrodzie – kosa, w niewielkim – podkaszarka przyda się do usunięcia zbędnej trawy z trudno dostępnych miejsc, gdzie nie dotrze kosiarka. To znaczy: w rowach, między rabatami, wzdłuż krawężników i ogrodzenia, wokół drzew, czy pod krzewami. Najlepsze rezultaty uzyskasz, pracując z urządzeniem wyposażonym w wysięgnik teleskopowy, który pozwala na wygodne koszenie — bez konieczności schylania się.

•    Zraszacz

Trawnik, podobnie jak pozostałe rośliny wokół domu, wymaga skutecznego nawadniania. Takie zapewnia zraszacz obrotowy o zmiennej geometrii zraszania, oscylacyjny i wahadłowy. Wszystkie charakteryzują się podobnym zasięgiem pracy od 3 do 15 metrów. Pierwszy sprawdzi się na trawniku o nieregularnym kształcie, ponieważ spryskuje go równomiernie na całej powierzchni, utrzymując strumień w granicach ogrodu. Natomiast zraszacze oscylacyjny i wahadłowy rekomendowane są do ogrodu o regularnym kształcie: kwadratu, prostokąta. Opryskują trawnik delikatnym strumieniem wody przypominającym deszcz, dzięki czemu 
z powodzeniem mogą nawadniać rośliny ozdobne, takie jak kwiaty i małe krzewy.

Odpowiedni sprzęt ogrodniczy sprawia, że praca wokół domu staje się łatwa i przyjemna, a przydomowy krajobraz – naturalnie piękny

 

Sprzęt ogrodniczy do pielęgnacji roślin ozdobnych

Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych to z reguły ciężka praca. Odpowiednie urządzenia sprawiają jednak, że staje się łatwa, a przy tym bezpieczna dla delikatnych roślin. Wraz ze zbliżającym się terminem przycinania drzew i krzewów, warto mieć pod ręką: pilarkę łańcuchową, sekator bądź nożyce.
 
•    Pilarka 

Sprawne cięcie grubych gałęzi drzew umożliwia pilarka. Spalinowa, o największej mocy i wydajności, które przekładają się na oszczędną pracę mimo częstego użytkowania — bardzo dobrze sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i sadzie. Natomiast pilarka elektryczna, a także akumulatorowa, przeznaczona jest do pracy na mniejszej powierzchni, wokół domu. Bezpieczeństwo pracy z pilarką zapewnia między innymi czuły system antywibracyjny minimalizujący wibracje generowane przez włączoną maszynę, dzięki czemu masz nad nią pełną kontrolę. Innym rozwiązaniem wykorzystywanym w nowoczesnych pilarkach jest bezwładnościowy hamulec, który blokuje łańcuch prowadnicy w sytuacji, kiedy ten „odbije się” od ciętego drewna.

•    Sekator

Przycinanie pędów bez obawy o uszkodzenie delikatnych roślin to zadanie dla sekatora. Efektywność pracy urządzenia zwiększa dodatkowe wyposażenie, przede wszystkim teleskopowy wysięgnik. Dołączony do sekatora, umożliwia komfortowe i bezpieczne, bo eliminujące konieczność użycia drabiny, przycinanie pędów w wyższych partiach krzewów osiągających do kilku metrów wysokości. Na przykład: gatunków przeznaczonych na żywopłot.

•    Nożyce 

Formowanie niewielkich krzewów ozdobnych w ogródku frontowym ułatwiają lekkie i poręczne nożyce do cięcia. Jeśli planujesz zakup tego urządzenia, zwróć uwagę na funkcje, które uprzyjemniają pracę w ogrodzie. Najlepsze nożyce do cięcia wyposażone są w ergonomiczny uchwyt z funkcją regulacji kierunku cięcia: z pionowego na poziomy lub odwrotnie, w zależności od kierunku wzrostu pędów.

•    Wąż ogrodowy

Wąż ogrodowy przydaje się nawet tam, gdzie pracuje automatyczny zraszacz, który przeznaczony jest przede wszystkim do nawadniania trawnika — zasięg strumienia nie zawsze obejmie rośliny ozdobne, a co dopiero grządki. Poszukując najbardziej praktycznego węża ogrodowego, wybierz model wyposażony w pistolet wielofunkcyjny z kompletem wymiennych złączek i funkcją regulacji strumienia. Dzięki temu odpowiednio nawodnisz rośliny w ogrodzie bez obawy o uszkodzenie delikatnych łodyg, czy liści.

Stan roślin wokół domu zależy od terminowego i prawidłowego przeprowadzenia wielu zróżnicowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Koszenie, przycinanie, cięcie, czy formowanie roślin zabiera sporo czasu i energii, ale nie musi być to regułą. Pracując przy pomocy odpowiednich urządzeń ogrodniczych, wykonywanie każdej z wymienionych czynności staje się łatwe, wygodne oraz przyjemne.