Prace wykończeniowe domu krok po kroku

Wybudowałeś dom – odniosłeś połowę sukcesu. Pora na prace wykończeniowe! Sprawdź, co i w jakiej kolejności powinieneś zrobić. 

Kiedy Twój dom lub mieszkanie jest już w stanie surowym zamkniętym – ma dach, wstawione okna i drzwi - przychodzi czas na wykończenie pod klucz. Aby praca przebiegła sprawnie, należy dobrze ją zaplanować.

Krok 1 – Montaż instalacji

Montaż podstawowych domowych instalacji wykonaj na samym początku, ponieważ dzięki temu, w późniejszych etapach, będzie Ci łatwiej ukryć nieeleganckie rury zamontowane w ścianach lub na podłodze. W pierwszej kolejności załóż instalację wodno-kanalizacyjną, a następnie: elektryczną, gazową, wentylacyjną i centralne ogrzewanie (C.O.). Na końcu podłącz przewody (komputerowe, telefoniczne), zainstaluj alarmy, a także wykonaj instalację ogrzewania podłogowego. 

Krok 2 – Podłogi 

Wylewka samopoziomująca jest wskazana szczególnie dla pomieszczeń, w których planujesz drewnianą posadzkę (panele, parkiet), a także montaż ogrzewania podłogowego. W sytuacji, kiedy zdecydowałeś się na położenie płytek ceramicznych, wybierz jastrych cementowy. Ze względu na dużą gęstość jest podłożem, które łatwo pokryć glazurą.

Krok 3 - Tynki

Podczas tynkowania nie zapomnij o odpowiedniej kolejności działań: najpierw sufity, potem ściany, na końcu — po zamontowaniu okien i parapetów wewnętrznych — szpalety. Zanim zabierzesz się do pracy, zwróć uwagę na temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Powinna wynosić co najmniej 10 stopni Celsjusza, aby tynk mógł bez problemu wyschnąć.

Krok 4 – Podwieszane sufity

Obecnie w niemal każdym nowym budownictwie montuje się podwieszane sufity. Można dzięki nim uzyskać wiele korzyści. Zakrywają niedoskonałości, o które nie trudno przy tradycyjnym suficie: wszelkie krzywizny, rury, czy przewody instalacyjne. Ponadto umożliwiają zamontowanie niestandardowego oświetlenia, które jest jednym z kluczowych elementów wystroju wnętrz. Dodatkowo podwieszane sufity optycznie obniżają pomieszczenia, które są nieproporcjonalnie wysokie (np. wąskie przedpokoje), co sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne i łatwiejsze w utrzymaniu, np. ogrzaniu.

Krok 5 – Szpachlowanie 

Szpachlowanie ścian zalecamy wykonać dopiero po upływie około 3 tygodni od nałożenia tynków. Wówczas będziesz mieć pewność, że są już zupełnie suche. Najważniejszym punktem szpachlowania jest prawidłowe przygotowanie gładzi. Nie wsypuj całej zawartości opakowania na raz. Przygotuj łopatkę do przesypywania gładzi oraz mieszadło do szpachli. Wsypuj gips do wody małymi porcjami, cały czas mieszając (by nie powstały grudki). Za pomocą dwóch szpachelek rozprowadź gotową gładź w tej samej kolejności co tynki – najpierw na sufity, a potem ściany.

Krok 6 – Gruntowanie i malowanie

Wykonaj gruntowanie ścian, aby je wzmocnić i zabezpieczyć przed odparzaniem (powstawaniem pęcherzyków powietrza). Następnie, na wyschnięte ściany i sufity nakładaj kolejne warstwy farby – ich liczba zależy od jakości podłoża i intensywności koloru. Najczęściej wystarczy dwie lub trzy, aby perfekcyjnie pokryć powierzchnię ścian.

Krok 7 – Układanie podłóg i glazurowanie ścian

Po wykonaniu wszystkich, ,,mokrych’’ prac czas na wykończenie podłóg. Przede wszystkim musisz wybrać materiał, jakim pokryjesz podłogę - płytki, a może modne drewno w postaci parkietu, paneli, desek podłogowych czy bruku drewnianego? Jeśli decydujesz się na podłogę drewnianą, sięgnij po izolację, która zapewni posadzce suchość i ciepło. Na koniec pozostały już tylko prace glazurnicze na powierzchni ścian – ułożenie płytek oraz fugowanie. 

Wykończenie domu to jeden z etapów jego budowy. Niedbałe wykonywanie poszczególnych prac grozi poważnymi błędami, których konsekwencje odczujesz dopiero po wprowadzeniu się do nowo urządzonego lokum. Pamiętaj zatem: przezorny zawsze ubezpieczony — dobrze zorganizowany i precyzyjny. Każde wnętrze urządzaj w sposób przemyślany, także od strony technicznej. Dzięki temu Twój dom stanie się tak przyjemny w codziennym użytkowaniu, jak zaplanowałeś.