Jak wykończyć mieszkanie - samodzielnie, czy z projektantem?

Urządzać samemu, czy z projektantem – oto jest pytanie! Poznaj zalety i wady obu rozwiązań, by wybrać najkorzystniejsze!

Samodzielne urządzanie mieszkania 

Jeśli interesujesz się projektowaniem i wystrojem wnętrz, a na dodatek masz wiedzę i pewne doświadczenie w zakresie prac wykończeniowych (remontowych), to samodzielnie urządzanie własnego mieszkania jest jak najbardziej sensowym rozwiązaniem. Wymaga co prawda pełnego zaangażowania oraz czasu, ale pozwala sporo zaoszczędzić.  W sytuacji, kiedy nie do końca znasz się na pracach wykończeniowych, ale mimo wszystko nie chcesz oddać kontroli nad finalnym wyglądem lokum w ręce architekta, musisz odnaleźć kompetentną ekipę, która wykonana wszystkie konieczne roboty. To, co może wydawać się minusem, w rzeczywistości przynosi wiele plusów: pełna kontrola (nad budżetem i ekipą – postępami, efektami i terminowością), dobór materiałów wykończeniowych wg własnego uznania, optymalizacja kosztów, dzięki możliwości osobistego zajęcia się wybranymi pracami. 

Aranżacja wnętrz sama w sobie nie musi nastręczać problemów. Wymaga przemyślanego pomysłu, ale Internet pełen jest gotowych inspiracji na super komfortowe wnętrza. Nie powinieneś mieć najmniejszego problemu z przeniesieniem ich do rzeczywistości. Chyba że Twoje mieszkanie charakteryzuje się trudnym układem pomieszczeń. Wówczas warto zasięgnąć opinii eksperta. W ten sposób unikniesz potencjalnych błędów, które mogłyby negatywnie odbić się na finalnym wyglądzie oraz użyteczności mieszkania.

Kiedy samodzielnie urządzać mieszkanie? 

Przede wszystkim, jeśli wyróżniasz się zmysłami: artystycznym i organizacyjnym. Zdecydowałeś się na konkretny styl aranżacji, wiesz, co należy zrobić, by w zgodzie z nim urządzić mieszkanie, a na dodatek zleciłeś wszystkie konieczne prace odpowiedniemu zespołowi? W tej sytuacji obecność projektanta jest zbędna. Podobnie, jak wtedy, gdy posiadasz zacięcie do prac wnętrzarskich. Samodzielnie wykonane prace wykończeniowe mogą być przyjemne i dawać satysfakcję. Ciesz się nimi, zamiast rezygnować z nich na rzecz współpracy ze specjalistą, który przejmie pełną kontrolę nad wszystkimi elementami mającymi wpływ na wygląd Twojego mieszkania.

Współpraca z projektantem wnętrz

Decydując się na współpracę ze specjalistą, możesz liczyć na jego użyteczną i unikalną wiedzę, której sam nie posiadasz. Stała obecność w branży to gwarancja znajomości trendów, a wieloletnie doświadczenie potwierdzone rzetelnym portfolio – fachowości. Projektant na podstawie wskazówek domowników opracuje szereg rozwiązań — od wskazania dominującego stylu aranżacji poprzez wybór materiałów wykończeniowych i umeblowania po dopasowanie drobiazgów podkreślających charakter każdego wnętrza. Dzięki temu mieszkanie w praktyce stanie się tak wygodne, jak funkcjonalne. Innymi słowy: idealnie dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Wszystkie propozycje otrzymasz w formie profesjonalnie przygotowanego projektu z podglądem wizualizacji 3D, który z reguły obejmuje: układ mieszkania, rozmieszczenie oświetlenia i elektryki oraz aranżację – przygotowaną niezależnie dla poszczególnych pomieszczeń. 

Współpraca z projektantem wnętrz obarczona jest jednak sporym kosztem, który nie zawsze można wygospodarować biorąc pod uwagę dotychczasowe koszty inwestycji we własne „cztery kąty”. Często wiąże się także z ryzykiem – niestety, wiedza nie zawsze przekłada się na efektywność. Pamiętaj więc o najskuteczniejszej metodzie poszukiwania specjalistów: rekomendacjach.

Kiedy współpracować z projektantem? 

Po pierwsze, jeśli perspektywa samodzielnego urządzania swojego „M” nie budzi w Tobie entuzjazmu. Nic na siłę! Tym bardziej, że rezultat pracy w oparciu o wątpliwą motywację „nie chcę, ale muszę” bywa rozczarowujący. Specjalista zrobi wszystko za Ciebie, dzięki czemu zyskasz więcej czasu na rzeczy, które sprawiają Ci prawdziwą przyjemność. Po drugie, jeśli Ty i Twoja połówka macie skrajnie odmienne wizje na urządzenie wspólnego domu. Kompromis nie zawsze wchodzi w grę, szczególnie kiedy nie macie żadnego doświadczenia w projektowaniu, czy urządzaniu wnętrz. Zamiast forsować swoje racje, skorzystajcie z pomocy architekta, który połączy Wasze pomysły w spójną koncepcję. 

Jak urządzać mieszkanie? Samodzielna praca ma tyle samo zalet i wad, co z projektantem. Wybór docelowej techniki pracy zależy przede wszystkim od własnych możliwości zarówno w odniesieniu do umiejętności, jak i budżetu. Obojętnie, na jaką się zdecydujesz, musisz być w pełni przekonany, że właśnie z jej pomocą uzyskasz pożądany efekt - mieszkanie spełniające Twoje marzenie o idealnym miejscu do życia.