Jak utrzymać instalację grzewczą w dobrym stanie?

Jednym z najważniejszych systemów w domu jest instalacja grzewcza. Jak o nią dbać, by działała bez zarzutu?

Komfort mieszkania to w praktyce poczucie bezpieczeństwa i pewność, że własne „cztery kąty” chronią przed niesprzyjającymi, a nawet skrajnie złymi, warunkami pogodowymi. Szczególnie zimą, kiedy o ciepło domowego ogniska dba instalacja grzewcza. By wymagać od niej nieprzerwanej, bezawaryjnej pracy, w pierwszej kolejności należy o nią właściwie zadbać.

Chroń piec gazowy od uszkodzeń chemicznych...

Przede wszystkim zabezpiecz wodę przepływającą pomiędzy rurami kaloryferów od zamarznięcia. Pomogą Ci w tym specjalne urządzenia – koncentraty. Pozwalają na sporządzenie płynów niskokrzepnących (odpornych na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur), przez co mogą być z powodzeniem stosowane również w instalacjach chłodzących, np. klimatyzatorach. Praktycznie, prawda?

Równie ważne jest zabezpieczenie systemu grzewczego przed uszkodzeniem, przede wszystkim korozją. Pojawienie się rdzy w praktyce oznacza zwiększenie awaryjności poszczególnych układów. By temu zapobiec, wykorzystaj inhibitor. To substancja, która nie tylko zapobiega rdzewieniu, ale także chroni instalację — kocioł, zawory — przed osadzaniem się kamienia. W rezultacie wydłuża jej żywotność, jednocześnie podnosząc efektywność.

... i brudu

Za nieprawidłową pracę instalacji elektrycznej, obok rdzy, odpowiedzialny jest osad – wapnia i magnezu oraz szlam – pojawiający się po wewnętrznej stronie rur. Oba należy konsekwentnie usuwać, ale każdy w nieco odmienny sposób. Do usuwania nalotu mineralnego przeznaczone są odkamieniacze. To preparaty w pełni bezpieczne dla elementów pieców gazowych c.o. – nie niszczą metalu ani uszczelek. Z pozostałymi zabrudzeniami świetnie radzą sobie środki czyszczące w formie proszku lub granulek, które wsypywane przez odpowietrznik powietrza, rozpuszczają warstwę zalegających zanieczyszczeń. Co więcej, zapobiegają ich ponownemu odkładaniu się na ściankach rur.

Dbaj o szczelność i drożność rur grzejnikowych

Zauważyłeś, że rury do ogrzewania centralnego lub podłączenia do grzejników przeciekają? Spokojnie. Tego rodzaju usterkę możesz naprawić bez konieczności demontowania elementów instalacji. Niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane – stali, czy aluminium. Wystarczy, że skorzystasz z uszczelniacza do c.o., który zwiększa napięcie powierzchniowe wody, jednocześnie blokując wycieki.

Uszkodzona instalacja elektryczna to katastrofa. Jak inaczej nazwać sytuację, kiedy w domu brakuje ciepłej wody i ogrzewania? Niestety, niewiele rzeczy psuje się ot tak, bez powodu. System ogrzewania nie jest wyjątkiem, a jego awaria z reguły jest konsekwencją zaniedbania. Warto o tym pamiętać i zacząć korzystać z chemii do c.o. Dzięki regularnemu stosowaniu odpowiednich preparatów, zachowasz swój piec w doskonałym stanie technicznym na długie lata pomimo intensywnej eksploatacji.