Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się zwierzaka?

Marzysz o zwierzaku? Zobacz, jak powinno zmienić się Twoje mieszkanie, by stało się w pełni przyjazne dla czworonożnego członka rodziny.

Usuń potencjalne niebezpieczeństwa dla zwierzaka

Młode, ciekawe świata szczeniaki i kocięta chcą natychmiast poznać wszystkie zakamarki nowego domu. To znaczy dotknąć i spróbować – polizać lub, co gorsza, pogryźć. By uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci rozrzuconych po pokoju śmieci, czy zgryzionej ulubionej pary butów, odpowiednio wcześnie dostosuj swoje „cztery kąty” do potrzeb nowego domownika. 

Kluczem do sukcesu jest właściwa perspektywa. Usiądź na podłodze w każdym pomieszczeniu swojego domu czy mieszkania i popatrz na otaczającą przestrzeń oczami czworonoga. Zacznij od łazienki, gdzie z reguły na podłodze trzymane są różnego rodzaju środki chemiczne – płyny do mycia, proszki do prania itp. Wszystkie są jednakowo szkodliwe dla zwierząt, dlatego powinny znaleźć się poza ich zasięgiem. Ostrożności jednak nigdy za wiele. Przejdź więc do kolejnych pokoi. W salonie widzisz kable, u dzieci niedawno pogubione akcesoria do włosów, klocki i inne zabawki? Niedobrze. Dla psa i kota to potencjalne łakome kąski. W rzeczywistości niebezpieczeństwa zagrażające ich zdrowiu, a nawet życiu. Przegryzając kabel, zwierzak może zostać porażony prądem. Nadeptując na ostry klocek, zranić łapę. Połykając spinkę czy wsuwkę – zadławić się. Pamiętaj o tym i pozbieraj z posadzki wszystko, co nie powinno się na niej znaleźć.

Zastanów się, czy będzie miał dostęp do wszystkich pomieszczeń bez wyjątku? 

Jeśli nie, zainwestuj w barierki zabezpieczające. Są niedrogie, bardzo łatwe w montażu i tak samo skuteczne. Przydadzą się szczególnie w domu piętrowym. Schody nie służą psim stawom, więc w miarę możliwości ogranicz czworonogowi możliwość wdrapywania się ponad parter. W ten sposób szybko przyzwyczai się do przebywania w wydzielonej przestrzeni, natomiast Ty będziesz mógł w ciszy i spokoju wypoczywać we własnym pokoju.

Najważniejsze akcesoria dla zwierząt domowych: psa i kota

Do karmy, wody oraz legowiska czworonóg powinien mieć nieograniczony dostęp. Miska z jedzeniem i poidełko z powodzeniem mogą znaleźć się w kuchni. Wówczas Twój mały przyjaciel będzie jadać w rodzinnym gronie. To przyjemna tradycja – jedna z tych, dzięki którym zwierzę staje się pełnoprawnym domownikiem. Materac lub matę do spania ustaw w miejscu, które zapewnia z jednej strony niezakłócony odpoczynek, z drugiej swobodną obserwację tego, co dzieje się dookoła. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Podstawowe wyposażenie dla zwierząt domowych to również specjalne podkłady, które młodemu psiakowi służą za toaletę. Przydają się szczególnie w pierwszych tygodniach obecności zwierzęcia. Planując adopcję szczeniaczka lub kociątka rozważ, czy z pomieszczeń, w których będzie przebywać nie usunąć tymczasowo dywanów. Ostatecznie, łatwiej umyć podłogę.

Wraz z czworonożnym domownikiem w domu pojawia się radość. Niestety, nierzadko towarzyszy mu także kłopot. Okazuje się, że wnętrza funkcjonalne dla ludzi nie zawsze nadają się do zamieszkania przez zwierzę. Warto o tym pamiętać i odpowiednio wcześnie dostosować je do indywidualnych potrzeb każdego z Was. Dzięki temu wszyscy będziecie czuli się w nim równie komfortowo.