Jak dbać o elektronarzędzia?

Chcesz, aby Twoje elektronarzędzia działały przez długie lata? Dbaj o nie! Przeczytaj, co zrobić, by utrzymać je w dobrym stanie.

Szlifierka, wiertarka, piła tarczowa czy inne elektronarzędzia wymagają regularnego czyszczenia, przeglądów i przede wszystkim używania ich zgodnie z przeznaczeniem. Tylko w ten sposób zachowają swoja sprawność przez naprawdę długi czas. Oto kilka  podstawowych zasad dotyczących dbania o elektronarzędzia.

Czyszczenie elektronarzędzi

Pył pozostawiony na wrzecionach wiertarek, wkrętarek czy wiertarko-wkrętarek może doprowadzić do ich częściowego lub całkowitego uszkodzenia, a w przypadku młotów udarowych — doprowadzić do zablokowania lub unieruchomienia uchwytu. By szybko pozbyć się kurzu, wykorzystaj odkurzacz przemysłowy, sprężone powietrze lub środek antystatyczny. Pamiętaj także o dokładnym wyczyszczeniu przewodów wentylacyjnych, do czego najlepiej nadaje się lekko zwilżona ściereczka – bawełniana lub z mikrofibry.

Używanie narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem

Wbrew pozorom, to wcale nie tak oczywiste. Zdarza się, że wiertarka jest wykorzystywana do prac, do których zupełnie nie jest przeznaczona, np. szlifowania, czy mieszania. Takie obchodzenie się ze sprzętem znacząco obniża jego żywotność. Zwracaj więc uwagę na odpowiedni dobór części do elektronarzędzi – jak na przykład wierteł do wiertarki. Wiertła niskiej jakości lub nieodpowiednio dobrane do powierzchni mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. 

Ładowanie akumulatora

Prawidłowa eksploatacja akumulatora w elektronarzędziach zależy od rodzaju baterii. Według specjalistów wybór akumulatorów niklowo-kadmowych niesie za sobą konieczność odpowiedniej konserwacji, która polega na ich każdorazowym pełnym naładowaniu i pełnym rozładowaniu. Pamiętaj, że bateria tego rodzaju musi zostać podłączona do ładowania niezwłocznie po wyczerpaniu – inne postępowanie może skrócić jej żywotność. Zalecany czas ładowania to 14-16 godzin. 

Nieco inaczej jest w przypadku akumulatorów litowo-jonowych, które ostatnimi czasy są zdecydowanie bardziej popularne. Jeśli chcesz uniknąć uszkodzeń baterii, ładuj je możliwie jak najczęściej i nie pozwól, by doszło do ich pełnego rozładowania. W najnowszych bateriach litowo-jonowych, technologia sama wyłapuje moment pełnego naładowania i automatycznie przestaje pobierać energię. Jednak gdy urządzenie jest w stanie ,,czuwania’’ – zużyje ją, a ładowarka będzie nadrabiać straty i tak do momentu, w którym jej nie odłączymy. Może to prowadzić do wytwarzania szkodliwego dla urządzeń ciepła, dlatego, odradzamy pozostawienie akumulatora podpiętego do ładowania na cały dzień lub noc. Bateria ma największą wydajność, gdy jest naładowana do poziomu minimum 40%, zatem w przypadku dłuższego nieużywania narzędzi, najlepiej zostawić je doładowane na tym właśnie bezpiecznym poziomie.

Przegląd części i ich wymiana

Każdy sprzęt wymaga odpowiedniej ochrony i regularnej konserwacji. Jedna zniszczona część oddziałuje na funkcjonowanie kolejnych, a w rezultacie — prowadzi do uszkodzenia wszystkich podzespołów urządzenia. Wówczas koniecznością będzie gruntowna naprawa elektronarzędzi, o ile nie zakup nowych.

W elektronarzędziach najczęstszą przyczyną awarii są szczotki węglowe. Ich zużycie objawia się strzelaniem silnika i pojawieniem się dużej ilości iskier. W większości przypadków szczotki są dołączone do sprzętu w postaci części zapasowej. Ich wymiana  zwykle nie wymaga rozbierania obudowy, dzięki czemu możesz dokonać tego samodzielnie, jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by to zrobić – skorzystaj z pomocy specjalisty. Koszt profesjonalnej wymiany szczotki to około 40-50 zł. Sytuacja wygląda znacznie gorzej w przypadku spalonego silnika, ponieważ wtedy zazwyczaj konieczna jest zupełna wymiana sprzętu.

Elektronarzędzia będą dobrze służyć przez lata, jeśli odpowiednio o nie zadbasz. Dzięki  systematycznemu czyszczeniu i koniecznej wymianie wadliwych elementów zabezpieczysz je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Użytkując zgodnie z przeznaczeniem i prawidłowo je przechowując, dodatkowo wydłużysz ich żywotność.