Czym nawozić rośliny w ogrodzie?

Prawidłowo nawożone rośliny są odporne na warunki (atmosferyczne, glebowe), choroby i szkodniki. Sprawdź, co wziąć pod uwagę, kupując nawóz ogrodniczy.


Mały przyrost, mizerne kwitnienie, a w przypadku drzew i krzewów owocowych – niedorodne, kwaśne owoce. To objawy chorób fizjologicznych roślin. Występują w konsekwencji niedoboru składników pokarmowych (mikro- i makroelementów), a powstrzymać ich rozwój oraz zapobiec powtórnemu pojawianiu się może wyłącznie odpowiedzialna pielęgnacja. Przede wszystkim nawożenie – przemyślane stosowanie preparatów bogatych w składniki mineralne, które poprzez użyźnianie podłoża, stwarzają roślinom w ogrodzie dogodne warunki wzrostu.

Po co nawozić ogród? 

Każdy gatunek roślin ozdobnych, by zdrowo rozwijać się, musi rosnąć w podłożu żyznym, które zasili warstwę korzeniową w odpowiednie składniki pokarmowe. Niestety, ziemia ogrodowa sama z siebie nie zawsze jest tak zasobna. Nawożenie pomoże uzupełnić brakujące pierwiastki, a dzięki temu – poprawić strukturę gleby tak, by odpowiadała indywidualnym wymaganiom poszczególnym rodzajom oraz gatunkom roślin w ogrodzie.

Czym nawozić ogród? 

•    nawóz naturalny (organiczny)

Gleba uboga w materię organiczną wymaga nawozu organicznego, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Nie tylko użyźnia glebę, ale odżywia pożyteczne mikroorganizmy glebowe, które ułatwiają pobieranie składników mineralnych z nawozów. Jakie są rodzaje nawozów naturalnych? Kompost uzyskiwany jest z resztek roślinnych i organicznych odpadków z gospodarstwa domowego, między innymi: skorupek jajek, niejadalnych części warzyw oraz owoców (ale nie tych cytrusowych). Obornik występuje w postaci świeżej lub granulowanej (bezzapachowej). Biohumus powstaje z odchodów dżdżownic kompostowych (kalifornijskich), pobudza glebę do samooczyszczania się po skażeniach chemicznych. Natomiast nawóz ptasi guano – z odchodów ptaków morskich. Bogaty jest w związki mineralne, ale ich stężenie jest dosyć spore, dlatego wymaga rozcieńczenia.

Wskazówka: Najbardziej wartościowym obornikiem jest koński i bydlęcy. Najwięcej składników pokarmowych zawiera natomiast nawóz ptasi.

•    nawóz sztuczny (mineralny)

Gleba uboga w pierwiastki potrzebuje nawozu mineralnego, który zawiera wszystkie składniki niezbędne roślinom w okresie wegetacyjnym (azot, potas, fosfor, wapń, magnez, siarkę, żelazo, cynk, miedź, bor, molibden i chlor), we właściwych proporcjach i łatwo przyswajalnej formie: koncentratu lub drobnych granulek, które wystarczy wysypać pod rośliną, wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża, a następnie podlać. Wówczas szybko rozpuszczają się, uwalniając składniki pokarmowe. Wyjątkiem jest nawóz długo działający pokryty otoczką z syntetycznego polimeru, który stopniowo uwalnia makro- i mikroelementy. Szybkość działania preparatu tego typu to w teorii od 100 dni do 6 miesięcy. W praktyce zależy od temperatury i wilgotności podłoża. Im cieplejsza, bardziej mokra, tym więcej pierwiastków zostaje wypuszczonych. 

Jakie są rodzaje nawozów mineralnych? Nawóz jednoskładnikowy wykorzystywany jest w nawożeniu pojedynczym składnikiem mineralnym. Nawóz wieloskładnikowy zawiera kilka lub zestaw pierwiastków 
w zróżnicowanych proporcjach. Nawóz uniwersalny przeznaczony jest do stosowania przy wielu uprawach, np. do roślin w ogrodzie i balkonowych, czy kwiatów doniczkowych. Natomiast nawóz specjalistyczny – w pielęgnacji konkretnej grupy roślin.

Najczęściej poszukiwany nawóz mineralny to: azotanowy — N (saletra azotowa), fosforowy — P (superfosfat) i potasowy — K (siarczan potasu). Azot to kluczowy pierwiastek niezbędny roślinom wiosną. Pobudza do prawidłowego wzrostu i odpowiada za utrzymanie naturalnej, zielonej barwy na łodydze i liściach. Kiedy żółkną, a następnie brunatnieją – informują o niedoborze pierwiastku. Fosfor aplikowany pod koniec okresu wegetacyjnego – odwrotnie niż azot. Korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego, który warunkuje mocne osadzenie rośliny w gruncie. Bez niego roślina wystawiona na działanie silnego wiatru, narażona jest na poważne uszkodzenia, a nawet wysadzenie z grządki. O niedoborze fosforu świadczą niezdrowe młode pędy – krótkie, cienkie o zielononiebieskim odcieniu. Potas stosowany kilkukrotnie w trakcie sezonu, w niewielkich dawkach, poprawia kondycję roślin — wzmacnia ich odporność. Dzięki temu nie są podatne na patogeny chorobotwórcze ani wrażliwe na skrajnie niekorzystną aurę (letnie susze, zimowe mrozy). O braku optymalnej ilości potasu świadczą zabarwione na brązowo i pozwijane końcówki liści. 

Wskazówka: Poszczególne gatunki roślin mają różne potrzeby, dlatego pamiętaj, by odżywiać je nawozami, które są przeznaczone specjalnie dla nich. Dla przykładu: trawa i rośliny liściaste potrzebują dużo azotu, rośliny ozdobne – bogatego w fosfor i potasu.

Jak wybrać najlepszy nawóz dla roślin ogrodowych? 

Przed wizytą w sklepie, wykonaj analizę pH gleby, która dostarczy wiedzy o brakujących pierwiastkach mineralnych. Tym samym – ułatwi zakup właściwego nawozu.

Rośliny uprawiane w ogrodzie wymagają szczególnie intensywnej pielęgnacji. Obejmuje ona między innymi użyźnienie gleby. Odpowiednie nawozy poprawią jakość podłoża, a w rezultacie stworzą kwiatom, krzewom 
i drzewom dogodne warunki do prawidłowego wzrostu.