Czym jest dom inteligentny?

Dba o bezpieczeństwo i komfort. Co więcej, pomaga zmniejszyć koszty utrzymania. Zajrzyj do domu z inteligencją w standardzie.

Inteligentna instalacja – czyli jaka?

W instalacjach inteligentnych, w przeciwieństwie do tradycyjnych, istnieje tylko jedna centrala. Wszystkie włączniki, odbiorniki i urządzenia są do niej podpięte i realizują za jej pośrednictwem zróżnicowane funkcje. Można je zmieniać w dowolny sposób, bez potrzeby ingerowania w instalacje kablowe. 

Zdalne sterowanie inteligentnym domem

Zdalne sterowanie domem jeszcze do niedawna brzmiało abstrakcyjnie. Obecnie, dzięki inteligentnej automatyzacji, jesteś w stanie kontrolować sytuację wewnątrz i wokół czterech ścian. Niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz – w pracy, czy na dłuższym urlopie. Instalacja inteligentna umożliwia sterowanie domem z poziomu urządzenia mobilnego (smartfona, tabletu, laptopa). W rezultacie, w dowolnej chwili możesz np.: zgasić światło w łazience, ustawić preferowaną temperaturę w wybranym wnętrzu, czy uruchomić piekarnik i cieszyć się gorącym obiadem po wejściu do domu. 

Bezpieczeństwo w inteligentnym domu

Inteligentne zarządzanie domem  to nie tylko komfort i wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – Twoje i domowników. W przypadku dłuższej nieobecności inteligentny dom może uruchomić symulację obecności. Najpierw, gdy jesteś na miejscu, system gromadzi informacje o rutynowych czynnościach, takich jak m.in.: włączanie światła, muzyki, opuszczanie rolet. Następnie, już podczas Twojej nieobecności, system we właściwych porach dnia odtwarza wszystkie wyuczone zachowania. Oczywiście do Ciebie należy decyzja, które czynności mają być powtarzane. W ten sposób oszczędzisz na kosztach związanych ze zbędnym zużyciem energii. Integracja z systemem alarmowym skutecznie zniechęca potencjalnych złodziei. Próba włamania skutkuje automatycznym włączeniem światła w domu, a o zdarzeniu natychmiast zostaje powiadomiona zarówno policja, jak i ochrona budynku.  Czujniki zamontowane w inteligentnym domu pełnią jeszcze jedną, niemniej ważną funkcję. Wyczuwają gazy toksyczne i wybuchowe. Jeśli któraś z podobnych substancji pojawi się na terenie posesji, natychmiast zostaniesz o tym poinformowany.

Dom pod pełną kontrolą

Ile razy będąc poza domem, zastanawiamy się, co też porabiają nasze ukochane zwierzaki? Dzięki inteligentnym kamerom (wewnętrznym, zewnętrznym) widzisz to, jak na dłoni. Dosłownie, ponieważ nagrywany obraz możesz odtwarzać w czasie rzeczywistym na smartfonie i tablecie.

Optymalizacja kosztów w inteligentnym domu

Przyjmuje się, że system inteligentnego domu pozwala na oszczędność zużycia energii o około 30-50%.

System zdalnego zarządzania domem pomoże w obniżeniu rachunków. Automatyka składająca się na inteligentny dom pozwala również na łatwe połączenie z domem baterii słonecznych. W rezultacie, możesz  z powodzeniem wykorzystywać odnawialne źródło energii do zasilania, np. instalacji grzewczej
 
Inteligentny dom zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Trudno się dziwić! Zdalnie zarządzany jest maksymalnie funkcjonalny, a przez to w pełni przyjazny wszystkim domownikom. Co więcej, sprzyja także środowisku naturalnemu, ponieważ minimalizuje koszty eksploatacji przy jednoczesnym ograniczeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń.