Co warto mieć na uwadze, wybierając rośliny do ogrodu?

Wiosna to idealny moment na zakup roślin ozdobnych. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu bylin, krzewów i drzewek do ogrodu.

1.    Warunki glebowe

Poziom kwasowości (odczyn pH) gleby pozwala trafnie określić, które gatunki roślin ozdobnych wybrać, a z jakich zrezygnować. Możesz sprawdzić go samodzielnie, przy pomocy zestawu do badania współczynnika pH gleby. Innymi słowy: kwasometru, czy miernika pH do gleby. Z łatwością znajdziesz go w sklepach ogrodniczych. Składa się z ampułki laboratoryjnej wypełnionej roztworem, którego kolor zmienia się tuż po wymieszaniu z próbką ziemi oraz szablonu ze skalą kolorów i przyporządkowanych do nich liczb — od 0 do 14. Jak poznać wynik testu? Porównaj otrzymaną barwę roztworu z szablonem kolorów, a następnie sprawdź, jaki przedział liczbowy obejmują:

• do 6,6 – gleba o odczynie pH kwaśnym,
• od 6,6 do 7,2 – gleba o odczynie pH obojętnym,
• od 7,2 do 14 – gleba odczynie pH zasadowym.

2.    Unikalne wymagania roślin

Dobrze zastanów się, gdzie konkretnie mają znajdować się poszczególne rośliny ozdobne. Bezpośredni sąsiedzi powinni być podobni do siebie pod kątem wymagań – glebowych, wodnych, świetlnych, nawozowych. Dzięki temu unikniesz chaosu, a w konsekwencji dodatkowej pracy przy przesadzaniu sadzonek. To sytuacja, która może zdarzyć się w przypadku gatunków agresywnych, które zamiast wzajemnie ułatwiać sobie wzrost, rywalizują o teren i inne zasoby. 

3.    Wygląd roślin. Jak zmienią się w perspektywie kilku(nastu) lat?

Gatunki ekspansywne z roku na rok zmieniają swój wygląd. Ich system korzeniowy rozrasta się, łodyga – rośnie. Po 10 latach od posadzenia rośliny mogą zmienić się nie do poznania i w niczym nie przypominać tych, które w założeniu miały upiększać przydomowy krajobraz. Zanim zdecydujesz się na zakup, upewnij się, czy zachowają swoje wymiary i pożądany wygląd pomimo upływu czasu.

4.    Styl ogrodu

Docelowa aranżacja ogrodu powinna naturalnie wpisywać się w charakter najbliższego otoczenia. Bujne rabaty przywodzące na myśl wiejską łąkę nie będą dobrze prezentowały się przy domu nowoczesnym, urządzonym w stylu skandynawskim. Natomiast oryginalnie przystrzyżone krzewy, drzewa i żywopłoty rosnące na działce otoczonej polami będą wyglądały pretensjonalnie. Dobrze dobrane rośliny ozdobne łagodnie kontrastują ze sobą i wspólnie tworzą przyjemną dla oka kompozycję barw. Najlepiej w jednej tonacji. Co nie znaczy, że powinieneś ograniczyć się wyłącznie do gatunków zimozielonych. Rozszerz poszukiwania na rośliny zachowujące owoce i których liście zmieniają barwę w zależności od pory roku. Dzięki nim ogród pozostanie interesujący i piękny późną jesienią, a nawet w środku zimy. 

Jak kupować rośliny doniczkowe i z odkrytymi korzeniami? 

•    Rośliny w donicach

Pojemniki zapewniają bylinom i sadzonkom dogodne warunki wzrostu i skuteczną ochronę przed uszkodzeniami w warstwie korzeniowej. Dzięki temu rośliny są łatwe zarówno w pielęgnacji, jak i transporcie – możesz wykopać je z gruntu, a następnie przenieść w nowe miejsce bez obawy o wyrządzenie im krzywdy. Wyjątkiem od reguły mogą być drzewka ozdobne. Donica nie jest najlepszym miejscem uprawy, ponieważ ograniczona przestrzeń uniemożliwia im rozwój systemu korzeniowego. W konsekwencji rośliny często są niskie i słabo rozkrzewione. Zakup sadzonek doniczkowych ma poważną wadę: wysoką cenę. Stąd w przypadku planowania rozległych nasadzeń, np. obszernych rabat, czy żywopłotów lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w rośliny z odkrytymi korzeniami.

•    Rośliny z odkrytymi korzeniami

Zwróć uwagę na kondycję sadzonki. Co ją dyskwalifikuje? 

o    uszkodzone korzenie — poszarpane, połamane, przegniłe, przesuszone,
o    chore korzenie, noszące ślady porażenia przez patogeny chorobotwórcze, 
o    słabo rozwinięte korzenie – cienkie, płytko ukorzenione.

Po zakupie roślin z odkrytymi korzeniami powinieneś wstawić je do wody na ok. godzinę, a następnie przenieść do gruntu. Dno dołka warto intensywnie nawodnić, by uchronić korzenie przed przesuszeniem.

Rośliny z odkrytymi korzeniami w pierwszych tygodniach po posadzeniu wymagają intensywnej opieki. Przede wszystkim systematycznego podlewania, bez którego nie są w stanie prawidłowo się ukorzenić. Ponadto, w przeciwieństwie do sadzonek doniczkowych, są wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto o tym pamiętać i odpowiednio wcześnie zabezpieczyć je przed nadejściem zimowych chłodów.

Planowanie ogrodu na etapie wyboru zieleni ozdobnej, przede wszystkim powinno sprawiać radość, a nie przyprawiać o ból głowy. Zanim zdecydujesz się na zakup zachwycającej rośliny, zastanów się dwa razy, czy znajdziesz dla niej dogodne miejsce w ogrodzie i czy będziesz mógł poświęcić jej tyle uwagi, ile potrzebuje. Dzięki temu z łatwością skompletujesz zestaw roślin, które pięknie podkreślą charakter przydomowego krajobrazu.