4 błędy popełniane podczas urządzania sypialni

Sypialnia – strefa ciszy, spokoju i relaksu. Czy na pewno? Zobacz, co może pójść nie tak w trakcie jej urządzania.

W teorii sypialnia jest wnętrzem przytulnym i funkcjonalnym. W praktyce - nie zawsze, co jest konsekwencją błędów aranżacyjnych.

1.    Źle dobrany kolor ścian

Sypialnia to domowy azyl, w którym powinieneś w spokoju zrelaksować się po dniu pełnym zmagań. Nie łatwo jednak odpoczywać w pokoju, gdzie ściany pomalowane są w intensywnych, kontrastujących ze sobą barwach. Albo ciemnych, które optycznie zmniejszają przestrzeń, nadają jej ciężkości i przygnębiającego nastroju.

Wskazówka: umiar to słowo-klucz, którym warto kierować się, wybierając kolor ścian w sypialni. Odnajdziesz go np. w stylu skandynawskim łączącym w spójną, piękną całość odcienie bieli i szarości. Dynamiczne barwy zarezerwowane są dla dodatków, np. obicia łóżka,  poduszek, czy ram obrazów – rzucają się w oczy, ale nie rozpraszają uwagi. Tym samym nie zakłócają wypoczynku.

2.    Bibeloty i niewłaściwie zagospodarowana przestrzeń 

Nie chodzi o nieporządek, a dysproporcję pomiędzy wielkością pomieszczenia i ilością rzeczy, jakie się w nim znajdują. Czy sypialnia to najlepsze miejsce dla regału z książkami? Czy na szafce nocnej powinny stać zdjęcia (mogące zawisnąć na ścianie) lub świece? Czy łóżko udekorowane w całości poduszkami to na pewno dobry pomysł? Odpowiednie dodatki upiększają sypialnię i nadają jej właściwy charakter pod warunkiem, że nie jest ich zbyt wiele. Wówczas tylko przeszkadzają, utrudniając wypoczynek.


Wskazówka: Z dodatków aranżacyjnych nie można zrezygnować, ale należy wybierać je z rozwagą. By sypialnia pozostała oazą spokoju, a nie stała się składzikiem, opracuj własny system przechowywania. Szuflada, którą możesz schować pod łóżkiem, czy schowek sprytnie ukryty w wezgłowiu to oryginalne i skuteczne sposoby na ład w pokoju. Dzięki nim wszystkie rzeczy, których potrzebujesz (np. mały sprzęt do fitness – ciężarki, skakankę itp.) będziesz miał zawsze pod ręką, ale nie na widoku. 

3.    Źle dobrane i usytuowane oświetlenie

Sypialnia to pokój nocny, ale nie może być pogrążony w ciemnościach. Słabe, rozproszone światło męczy wzrok, a w konsekwencji sprawia, że wnętrze staje się niepraktyczne. Wieczorna lektura i oglądanie telewizji przed snem nie będą przyjemnością. W pierwszym przypadku ze względu na niewystarczająco oświetlone strony książki, w drugim — zbyt duży kontrast między ciemnym wnętrzem a intensywnymi kolorami na ekranie telewizora.

Wskazówka: W sypialni doskonale sprawdza się oświetlenie boczne. Nisko osadzone kinkiety, lampki nocne po obu stronach łóżka lub alternatywne zwisające lampy. Natomiast lampy podłogowe w rogach pokoju rozproszą intensywne kolory na ekranie telewizora. Dzięki temu w trakcie oglądania filmu lub ulubionego serialu nie będziesz mrużyć oczu.

4.    Wszystkie meble z jednego kompletu

Niegdyś spełnieniem marzeń był komplet mebli do sypialni: łóżko, szafa, komoda. Dziś można go znaleźć w każdym sklepie meblowym, przez co stracił oryginalność na rzecz uniwersalności. Dzięki takiemu wyposażeniu sypialnia staje się bezpiecznie nudna, a nie powinna. Z założenia jest miejscem o osobistym charakterze. 

Wskazówka: Sypialnia nie powinna przypominać okładki gazetki sieci meblowej, ale odzwierciedlać Twój unikalny charakter. Urządź ją więc w niejednoznacznym stylu – tak, aby pojedynczy mebel różnił się od pozostałych. Nietuzinkowe wyposażenie wnętrz, także do sypialni, znajdziesz na targach staroci, w Internecie lub... na strychu w domu rodzinnym, gdzie być możne znajdziesz stare meble choćby po dziadkach. Warto sprawdzić!

Konsekwencją stylizacyjnych wpadek w sypialni jest niska jakość wypoczynku, także snu. Na szczęście, świadomy potencjalnych błędów, będziesz w stanie skutecznie ich unikać. Dzięki temu z łatwością zaprojektujesz wymarzoną sypialnię – domowy azyl, w którym zawsze odnajdziesz upragniony spokój i przyjemny sposób na relaks.