10 niezbędnych narzędzi w domowym warsztacie

W domowym warsztacie nie może zabraknąć narzędzi przeznaczonych do prostych napraw. Które z nich warto mieć zawsze pod ręką?

1.    Zestaw śrubokrętów - bez nich ciężko wyobrazić sobie większość technicznych prac domowych, jak choćby skręcanie mebli. Alternatywą dla kompletu śrubokrętów jest pojedynczy z wymiennymi końcówkami, które możesz dobrać do konkretnego rodzaju śrubek, czy nakrętek.

2.    Młotek – co prawda jego głównym przeznaczeniem jest wbijanie gwoździ, ale tak naprawdę to urządzenie wielofunkcyjne. Młotek ze stalową główką przydaje się do skuwania tynków i posadzek. Młotek drewniany — kształtowania form z metalu lub przy pracy z dłutem (w przypadku rzeźbienia 
w drewnie). Młotek z gumową główką jest idealny do przyklepywania materiałów takich jak klepki podłogowe czy panele. Wykorzystuje się go również do korygowania położenia płytek, bloczków czy pustaków oraz do wielu innych prac, w których potrzebne jest uderzenie w materiał, który jest narażony na zniszczenie. 

3.    Zestaw kluczy – najlepiej zaopatrzyć się w kilka ich rodzajów (płaskie, nasadowe, oczkowe i nastawne), w zależności od rodzaju śrubek, z którymi mamy do czynienia. 

4.    Wiertarka – niezbędna podczas prac remontowych i wykończeniowych. Bez niej ciężko wyobrazić sobie montaż półek, czy lamp ściennych. Przy drobnych pracach dekarskich najlepiej sprawdza się tradycyjna wiertarka ręczna. Jeśli jednak potrzebujesz silniejszego sprzętu do pracy z np. w betonie, sięgnij po wiertarkę udarową o mocy co najmniej 600W. 

5.    Kombinerki – te uniwersalne szczypce, są pomocne podczas drobnych prac, których nie możesz wykonać gołymi rękami. Między innymi: cięcia drutów i cienkich prętów, ściągania izolacji z kabli, wykręcania gwoździ oraz niektórych śrub. Podczas wyboru kombinerek, zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest rączka – gumowa zapewnia znacznie większy komfort i bezpieczeństwo pracy. 

6.    Nóż z wysuwanym ostrzem – to niewielkie narzędzie, które warto uwzględnić w wyposażeniu warsztatu majsterkowicza. Z jego pomocą wykonasz tzw. prace lekkie. Przetniesz wszelkie kartony, taśmę izolacyjną, tapety, tektury czy folie. 

7.    Poziomica –  pozwala na wytyczenie poziomu lub pionu na wybranej powierzchni.  Dzięki niej równo zawiesisz półki na ścianie i prosto ustawisz meble. Najpopularniejszą jest poziomica z libellą (libellowa) wypełniona cieczą, z widocznym pęcherzykiem powietrza. Jego umiejscowienie pośrodku libelli  wskazuje, czy dana płaszczyzna jest równa. 

8.    Wkręty, śrubki i nakrętki, gwoździe – małe, ale ważne elementy, których potrzebujesz najczęściej do prac montażowych lub do naprawy drobnych usterek. Nie są drogie, a bardzo praktyczne. Warto je mieć zawsze w zapasie! 

9.    Metrówka – ciężko dokonać bez niej wszelkiego rodzaju pomiarów. Najpopularniejszym rodzajem metrówki jest stalowa zwijana miara, która nie zajmuje wiele miejsca. Koniecznie wyposaż w nią warsztat domowy.

10.    Piła ręczna – najlepsze rezultaty uzyskasz w pracy z  uniwersalną piłą do cięcia drewna, plastiku i metalu. Optymalna długość piły do domowego warsztatu to 35-45 cm. Podczas wyboru narzędzia zwróć uwagę na uchwyt; ergonomiczny zwiększa łatwość obsługi, jak i komfort pracy.

Domowy warsztat u każdego wygląda nieco inaczej w zależności od potrzeb oraz zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez których nie obejdzie się żadne gospodarstwo domowe. Z ich pomocą sprawnie uporasz się z nagłą awarią i zaradzisz każdej usterce.